למה לי עיצוב אקלקטי?

סגנון אקלקטי | כורש

סיבה אחת טמונה במשמעות המילה: אקלקטי, מיוונית, משמעו ׳לבחור את הטוב ביותר׳. ומי לא רוצה את הטוב ביותר עבור הבית שלו?

מעבר לכך, מדובר בסגנון שאינו ׳טהור׳, אלא שילוב סגנונות, שמאפשרים לבעלי הבית לספר סיפור ולבטא את עצמם דרך הפריטים השונים והשילובים המקוריים.

מהו עיצוב אקלקטי?

בעיצוב אקלקטי ניתן לראות אלמנטים לכאורה מנוגדים חוברים יחד בצורה הרמונית. (מיד נדגים איך יוצרים זאת).

מאפיין משמעותי של עיצוב אקלקטי כיום מרפרר לעיצוב המקסימליסטי. כאן, בשונה מעיצוב מינימליסטי, העיצוב המקסימליסטי דוגל ב"הרבה מהכל" ולכן כאן תמצאו קירות מחופים, מגוון רחב של שילובי צבעים, מרקמים וטקסטורות, בצד עושר בשילוב פריטי הבית. לאחרונה אקלקטי הופך לשם נרדף של עיצוב מקסימליסטי והמגמה של עיצוב שזה היא כי לא משאירים קירות לבנים בבית😊

זאת ועוד: בתקופה האחרונה יש דגש רב על קיימות, ופיתוחים מעניינים בעיצוב כאשר לוקחים חומרים גלם ידידותיים לסביבה ו׳מעדכנים׳ את התכונות שלהם בעזרת טכנולוגיות מתקדמות, המעניקות להם מראה ואף פונקציונליות חדשים.

בבואנו לעצב את הבית בריצוף וחיפוי המהווים את הבסיס לאווירה, לטון ולסגנון של כלל הבית, חשוב שנשאל את עצמנו מה מתאים לאורח החיים שלנו ולאווירה שאנו רוצים ליצור בבית:

לדוגמא – מראה כפרי הוא מראה שמתאים לבתים ולחללים גדולים וכשמו כן הוא – בית כפרי שלרוב הינו בית רחב ידיים. עיצוב במראה זה יכלול גוונים בהירים, שילובי אבן, בריקים, והרבה עץ, כאשר המראה הכללי הוא של שפע ושל עושר פריטים.

מראה קלאסי מודרני מנגד מתאים לדירות או לחללים פתוחים בהם השטח הציבורי כולו נגיש בחלל אחד (סלון, מטבח, פינת אוכל). כאן המגמה היא ריצוף באריחים גדולים ובקווים ישרים. לעיתים המגמה לוקחת אותנו לסגנון מינימליסטי או נורדי שכבש לאחרונה את עולם העיצוב הישראלי.

המראה התעשייתי אקלקטי הוא לא לכל אחד, אבל תופס תאוצה. הוא משדר יוקרה בלתי מתאמצת וכולל שילוב בחומרים גולמיים כמו בטון חשוף, בריקים, אבן, גווני אפור ואדמה, כמו גם שימוש בולט בצורות גיאומטריות ולעיתים צבעים נועזים. מראה זה הוא למעשה אחד הטרנדים החזקים כיום ומטרתו להנגיש את הטבע בתוך הבית בצורה מתוחכמת.

עיצוב תעשייתי אקלקטי | כורש

עיצוב אקלקטי היא חיבור מושכל בין סגנונות

בעיצוב אקלקטי אנו מחברים בין עולמות וסגנונות – מסורתי, תעשייתי, קלאסי, אוריינטלי, רטרו, כפרי, מינימליסטי ועוד.

אז איך יוצרים הרמוניה לעיצוב אקלקטי מוצלח?

הנה שתי נקודות למחשבה:

ראשית – הימנעו מעומס.
עומס יוצר בלבול ויזואלי ותחושת מועקה. הפריטים – מיוחדים ככל שיהיו – ייבלעו אחד בשני בבליל של צבעים וצורותו ומרוב עצים לא יראו את היער. אז אווררו.

שנית – צרו המשכיות ויזואלית בין הפריטים. היות ומדובר בפריטים בעלי סגנונות שונים, צריך בכל זאת שיהיה קשר ביניהם. הקשר הזה יכול להתבטא בחומריות, למשל עץ או מתכת, צבע דומה, חזרתיות של צורות.

לסיכום – עיצוב אקלקטי הוא התשובה מי שחפץ בבית מלא אישיות, ביטוי עצמי וגם הפתעות, עם אינספור אפשרויות ומשחקי גומלין בין עיצוב הקבע לאקססוריז, זהירות – זה ממכר!